PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94717}
7,4 14 427
ocen
7,4 10 1 14427
7,0 4
oceny krytyków
Ostateczne rozwiązanie
powrót do forum filmu Ostateczne rozwiązanie

Film trwa półtorej godziny, podczas której eleganccy panowie siedzą przy stole i rozmawiają. Ktoś powiedziałby, że jest to najnudniejszy motyw na świecie, a jednak trzyma widza w fotelu lepiej, niż niejeden pościg samochodowy z wybuchami w tle.
Sympatyczni, odpychający, rubaszni, inteligentni i ciekawi, a przy tym dzierżący władzę nad jednostkami, które ich wódz określił jako "podludzi" - tacy są bohaterowie, czy raczej antybohaterowie tej historii. To z jaką łatwością aktorom udało się wejść w role najbardziej znienawidzonych ludzi na ziemi, napawa grozą, ale i niesamowitym podziwem.
Ja za pierwszym razem, gdy zetknęłam się z tym filmem, musiałam obejrzeć go dwa razy by dokładnie połapać się we wszystkich szczegółach o jakich ci dżentelmeni mówili, ale nie był to czas stracony. Film bezkonkurencyjnie jest moim ulubionym, ponieważ pokazuje to oblicze wojny, którego w naszym polskim kinie brakuje. Wojna to nie tylko bohaterskie walki, cierpienie w okopach albo co gorsza obozach. Ktoś musiał zgotować taki los innym ludziom i ci właśnie tajemniczy panowie za biurkami, w eleganckich mundurach i garniturach zostali nam zaprezentowani i świetnie zarysowani w tym filmie. Ich lekkość w podejmowanym temacie odbiera mowę. Każde słowo ma tutaj istotne znaczenie, a przepychanki słowne są na najwyższym poziomie kina intelektualnego, zmuszając widza do zaangażowania się, po której stronie woli stać - brutalnych wojskowych czy flegmatycznych prawników. I co gorsza, nie ma tutaj rozróżnienia na dobrych i złych, które tak bardzo dobrze znamy z innych filmów. Są to bezwzględni karierowicze, którzy nawet jeśli chcą załagodzić pewne aspekty "ewakuacji" Żydów, robią to jedynie ze względów własnej dumy albo wartości jakim hołdują - chociażby ustaw norymberskich.
Dla zainteresowanych samą strukturą NSDAP i jak cały ten aparat władzy działał w III Rzeszy, jest to również idealna forma do zrozumienia wzajemnych animozji nawet w organizacji, która pozornie wyznawała te same zbrodnicze cele.
Co mogę powiedzieć więcej? Tak powinno się robić filmy!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones